Imbolc

Imbolc (či Imbolg, čte se "Imo:lg", anglicky také Candlemas a irsky Oimealc, tedy v překladu "ovčí mléko") se slaví 2. února, a jelikož ve světě pohanl den začínal soumrakem dne předchozího, pro dnešního člověka je srozumitelnější časový údaj "od večera 1. února do večera 2. února". Datem odpovídá křesťanským Hromnicím. Jedná se o svátek prvního ovčího mléka, den světel, čas, kdy se příroda pomalu začíná probouzet k životu a jaro pomalu získává převahu nad temným zimním obdobím.

V křesťanské tradici se na Hromnice žehná svícím a ty se pak pálí jako ochrana domu před úderem blesku. Nejspíš už tušíte, kde mohl mít tento zvyk mít základ... v pohanské víře, samozřejmě. Pohané slaví Imbolc jako den, kdy Bohyně v podobě panny Brighid vychází z podsvětí a jakožto božstvo spojené s ohněm (mimo jiné ochránkyně kovářů) se uctívá ohňovými rituály, pálením malých ohýnků před domy a v dnešní době zapalováním svic za okny. Jejím symbolem je asymetrický kříž, který se vyrábí v předvečer svátku a staví se v domě po očistném rituálu na vnitřní stranu dveří tak, aby byl chráněn před ohněm, bleskem a bouří. Spolu s Bohyní vychází ve wiccanské tradici z podsvětí i její syn, rohatý Bůh, který dospívá v mladého muže a ujímá se vlády nad světem, zatímco jeho temný otec zaniká. 

Kromě pletení Brighitiných křížů vyráběly mladé dívky touto dobou slaměné panenky, které oblékaly jako nevěsty, a s nimi uloženými v košíku pak chodily od domu k domu a prosily o drobné symbolické dary. Mezi další tradice patřilo zhášení ohňů v kovárnách, čištění výhní, které mohly znovu zažehnout pouze mladé panny, první jarní orba spojená s křtěním pluhu pálenkou a vkládáním obětin bohům do vyorané brázdy. Domy i lidé se rituálně očišťovali, aby ze sebe smyli všechnu únavu, šeď a další negativní aspekty zimního období. Domov, chráněný Brighitiným křížem, mohl získat i ochranu proti krupobití, pokud byl během noci před jeho prahem zažehnut malý oheň.

Tradičně se v předvečer Imbolcu konala bohatá hostina s koláči, dnes je tradičním pokrmem cokoliv, co příroda v tuto dobu nabízí, především tedy jídla z naklíčených obilovin, natě cibulovin a mléčné výrobky (pokud si lámete hlavu nad tím, co "správného" připravit, bohatě stačí chleba s máslem a pažitkou).

Vhodné je provádět rituály, spojené s očistou a novými začátky, budoucí prosperitou apod. Jednoduchou inspirací je rituál, při kterém se nechá v kotlíku roztát sníh či led a touto vodou se poté oplachuje obličej - je tím symbolizována zároveň přicházející obleva, tání a jaro, a spolu s tím i očista a zbavení se především "psychické špíny".

Cailynn   )O(